Tájékoztatás az egyes projektek végrehajtása során alkalmazandó közbeszerzési eljárásokról a központosított közbeszerzések tekintetében

Kedd, június 7, 2016

Tisztelt Érdeklődők!

A Belügyminisztérium Támogatás-koordinációs Főosztálya a 2014–2020 közötti programozási időszakban a Belső Biztonsági Alapból és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapból (továbbiakban: Belügyi Alapok) származó támogatások felhasználásáról szóló 135/2015. (VI. 2.) Korm. rendelet alapján Felelős Hatóságként folyamatba építetten ellenőrzi a kedvezményezettek által lefolytatásra kerülő közbeszerzési eljárások szabályszerűségét.

A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (továbbiakban: KEF) az eljárások megindításakor hatályos közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény, valamint a központosított közbeszerzési rendszerről, valamint a központi beszerző szervezet feladat- és hatásköréről szóló 168/2004. (V.25.) Korm. r. alapján – több közbeszerzési eljárást is lefolytatott (pl. „Adatbázis kezelő szoftverek-2014”, „Számítógéprendszerek 2015”, „Hálózati aktív és passzív eszközök szállítása és kapcsolódó szolgáltatások teljesítése 2015.”, „IT-biztonságtechnikai megoldások – 2013” tárgyában), amelyek eredményeként a Korm. r. szerinti keretszerződést vagy keretmegállapodást kötött (a továbbiakban együtt: keretmegállapodás).

A Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeleti Főosztálya (a továbbiakban: KFF) a fent hivatkozott KEF által lefolytatott közbeszerzési eljárások lefolytatásának szabályszerűségét utólagosan ellenőrizte, és nem támogató tartalmú utóellenőrzési jelentést/tanúsítványt állított ki.

Amennyiben a KEF által a központosított közbeszerzési rendszerén belül lefolytatott valamely keretmegállapodás megkötésére irányuló közbeszerzési eljárás vonatkozásában a KFF a 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet, vagy a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet keretében nem támogató tartalmú utóellenőrzési jelentést/tanúsítványt állított ki, az adott eljárással érintett keretmegállapodásból történő lehívás (közvetlen megrendelés, konzultáció vagy verseny újranyitás) szabályosan nem valósítható meg.

Ezekben az esetekben uniós forrás terhére elszámolható módon nem érhető el az adott termék vagy szolgáltatás. Ebből eredően ezen keretmegállapodások tekintetében az uniós forrás felhasználhatósága céljából indokolt az adott terméket vagy szolgáltatást saját hatáskörben, a közbeszerzési törvény és a vonatkozó további jogszabályok előírásainak megfelelő eljárásban önállóan beszerezni.

A Miniszterelnökség és a KEF közös tájékoztatást adtak ki (ikt. szám: EKHÁT/19/1/2016.) a KÖFOP által támogatott projektekre vonatkozóan, amelyek alapján – a fenti indokokra tekintettel - a (köz)beszerzések saját hatáskörben történő végrehajtása az irányadó.

Tekintettel arra, hogy a KFF által a 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet, vagy a 272/2014. (XI. 5.) kormányrendelet keretében végzett szabályossági és folyamatba épített ellenőrzés analóg a BM által a Belügyi Alapok tekintetében lefolytatott ellenőrzésekkel, a KFF adott ellenőrzésének eredménye nem kérdőjelezhető meg, illetőleg annak következményeit is analóg módon javasolt értelmezni.

A vonatkozó szabályok harmonizálása miatt ez az álláspont irányadó valamennyi EU-s forrás felhasználása, így valamennyi projekt beszerzése, illetve közbeszerzése vonatkozásában is.

Mindazonáltal figyelemmel az Európai Bizottság 2013. 12. 19-én kelt, C(2013) 9527 final azonosítójú határozatában foglaltakra, az egyenlő bánásmód elvéből és a megkülönbözetés tilalmából kiindulva a közbeszerzési eljárásokban érvényesülnie kell az átláthatóságnak, azaz minden potenciális ajánlattevő számára megfelelő mértékű nyilvánosságot kell biztosítani, ami elősegítheti a lehető legszélesebb verseny kialakulását. Pénzügyi korrekció ebből a szempontból akkor kerül alkalmazásra, ha a nyilvánosság mértékét indokolatlanul korlátozták, nem eredményez pénzügyi korrekciót azonban az, ha az ajánlatkérő eltekint a piaci verseny szűkítésétől olyan esetben, amikor egyébként ehhez rendelkezik jogalappal.

A hivatkozott határozatban foglaltakra tekintettel, fenti esetekben a megfelelő rezsim szerinti eljárásrendet szükséges alkalmazni a verseny legszélesebb biztosításával; amennyiben nem nyílt közbeszerzési eljárást folytat le a Kedvezményezett, akkor is legalább az érintett keretmegállapodásban részes gazdasági szereplőket szükséges ajánlattételre felhívni a saját hatáskörben történő megvalósítás során.

Kérjük, a projektek végrehajtása során fenti tájékoztatásban foglaltakat alkalmazni szíveskedjenek.

Tisztelettel:

Felelős Hatóság

CsatolmányMéret
KEF és ME közös tájékoztatása központosított közbeszerzésről.pdf117.17 KB