Tájékoztató - egyajánlatos beszerzési eljárások

Péntek, január 29, 2021

Tisztelt Kedvezményezettek!

A Felelős Hatóság 2021. január 19-én tájékoztatást tett közzé a Belügyi Alapok honlapján „Tájékoztatás beszerzési szabályok módosításáról” címmel. Ezúton értesítjük Önöket arról, hogy a tájékoztató tartalma módosításra került. A tájékoztató módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt szövege az alábbi:

                                                           Tájékoztató

a nettó 1.000.000,- Ft összeget elérő, vagy meghaladó egybeszámított becsült értékű beszerzési igények egyajánlatos eljárás keretében történő megvalósítására vonatkozó jogcímek átmeneti szabályairól

Tájékoztatjuk a Tisztelt Kedvezményezetteket, hogy 2021. január 1-jétől a közbeszerzési értékhatárok alatti értékű beszerzések megvalósításával és ellenőrzésével kapcsolatos szabályokról szóló 459/2016. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R) hatályon kívül helyezésre került.

A R. tartalmazta azokat a kivételi jogcímeket, amelyek a nettó 1.000.000,- Ft összeget elérő, vagy azt meghaladó egybeszámított becsült értékkel rendelkező beszerzési igények körében lehetővé tették az egyajánlatos beszerzési eljárás alkalmazását.

Az egyajánlatos beszerzési eljárásokra vonatkozó kivételi jogcímek szabályozása érdekében a jelzett jogszabályváltozásra tekintettel szükségessé vált a 2014–2020 közötti programozási időszakban a Belső Biztonsági Alapból és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapból származó támogatások felhasználásáról szóló 135/2015. (VI. 2.) Korm. rendelet 1. melléklet „1.3.5. A piaci ár igazolása” pont 3. alpontjának, valamint a Felelős Hatóság Beszerzési Útmutatójának módosítása.  

Az új szabályozás hatályba lépéséig az alábbi átmeneti rendelkezések szerint kell eljárni:

1.             Az ajánlatkérő nem köteles többajánlatos eljárást lefolytatni amennyiben

a)      a beszerzés tárgya a Kbt.-ben meghatározott kivételek körébe tartozik [Kbt. 9-14. § és 111. §], vagy

b)      az ajánlatkérő indokolt kérelme alapján a Felelős Hatóság az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósítását írásban előzetesen engedélyezte.

2.             Az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósítása a Felelős Hatóság által előzetesen és írásban engedélyezettnek minősül, ha a Felelős Hatóság 2020. július 07-től alkalmazott, új (köz)beszerzési adatlapja a hatályos Támogatási Szerződés mellékletét képezi, és abban az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósítása került rögzítésre feltéve, hogy az adatlapon közölt adatok nem változtak.

3.             Amennyiben a 2. pontban foglalt feltételek nem állnak fenn, úgy a Kedvezményezett köteles a Támogatási Szerződés módosítását kezdeményezni az igény megváltozott adatainak, illetve egyajánlatos eljárásban történő megvalósításának a Támogatási Szerződésben való rögzítése érdekében. Ilyen esetben az engedélyt a Támogatási Szerződés módosítás hatályba lépésének napjával, a módosított Támogatási Szerződésben foglaltak szerinti tartalommal kell megadottnak tekinteni.

4.             Amennyiben az igény sürgősségére tekintettel ez indokolt, a Kedvezményezett a Felelős Hatóságnál egyedi kérelmet is előterjeszthet az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósításának engedélyezésére.

4.1.       Az egyedi kérelemnek tartalmaznia kell

a)        a kedvezményezett nevét,

b)        a projekt címét és azonosító számát,

c)        az igény tárgyát és tartalmának részletes ismertetését,

d)       az igény önmagában vett és egybeszámított nettó becsült értékét, valamint

e)        azoknak az egyedi körülményeknek az ismertetését, amelyek az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósítását indokolttá teszik.

4.2.A Felelős Hatóság az egyedi kérelmet az annak beérkezésétől számított 10 munkanapon belül, írásban bírálja el. A kérelem elbírálásának határidejébe az esetleges hiánypótlás időtartama nem számít bele.

4.3.       Amennyiben a Felelős Hatóság az egyedi engedélyt megadja, úgy az igény elszámolhatóságának feltétele, hogy az igény vonatkozásában a (köz)beszerzési adatlapon közölt adatok változása, illetve az engedélyezett eljárásfajta a Támogatási Szerződés 6. sz. mellékletében is rögzítésre kerüljön. A Kedvezményezett ennek érdekében köteles a Támogatási Szerződés módosítását kezdeményezni.

5.             Amennyiben a Kedvezményezett az igényére vonatkozóan nem rendelkezik a 2., 3. vagy a 4.3. pont szerinti engedéllyel, úgy a beszerzési eljárást kizárólag a saját kockázatára indíthatja meg egyajánlatos eljárásként. Ha a Kedvezményezett az egyajánlatos eljárás megindítása után nyújtja be az 1. b) pont szerinti kérelmét, úgy azt a Felelős Hatóság a 3. és 4. pont szerint bírálja el, de az engedély utólagos megadásának elmaradásából eredő kockázat a Kedvezményezettet terheli.

6.             Az engedély megadásának hiányában a felmerült költség Belügyi Alapok terhére nem elszámolható.

                                                             Indokolás

 A Felelős Hatóság 2020. július 07. napján új (köz)beszerzési adatlap mintát vezetett be, amelyben a tervezett egyajánlatos beszerzési eljárásokra vonatkozó adatokat is fel kell tüntetni.

Amennyiben a Kedvezményezett hatályos Támogatási Szerződésének (a továbbiakban: TSZ) már mellékletét képezi az új (köz)beszerzési adatlap, és abban a Kedvezményezett igénye az aktuális adatoknak megfelelően, valamint egyajánlatos eljárásként került feltüntetésre, úgy az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósítását engedélyezettnek kell tekinteni. E körben nem releváns, hogy az új (köz)beszerzési adatlap a TSZ megkötésekor vagy annak módosítása eredményeként vált a hatályos TSZ részévé. Ilyen esetekben az igény – a TSZ tartalmával összhangban – további intézkedés nélkül megvalósítható egyajánlatos beszerzési eljárásban.

Amennyiben a hatályos TSZ melléklete

a)      még a korábbi – beszerzéseket nem tartalmazó – minta szerinti közbeszerzési adatlap, vagy

b)      már az új (köz)beszerzési adatlap, amelyben a tárgyi igény nem, vagy nem egyajánlatos beszerzési eljárásként, vagy nem az aktuális adatoknak megfelelően került feltüntetésre,

úgy a Kedvezményezett még nem rendelkezik a Felelős Hatóságtól engedéllyel az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósítására.

Ilyen esetben a Kedvezményezett az engedély megadását kezdeményezheti

a)      elsődlegesen TSZ módosítási kérelem benyújtásával, vagy

b)      másodlagosan egyedi kérelem benyújtásával.

A TSZ módosítására irányuló kérelem mellékleteként a Kedvezményezett köteles az új (köz)beszerzési adatlap mintája szerinti adatlapot benyújtani, és abban az igényt az aktuális adatoknak (például megváltozott becsült érték vagy az egyajánlatos eljárásban történő megvalósítás megváltozott indoka) megfelelően és egyajánlatos beszerzési eljárásként feltüntetni.

Amennyiben az engedélyt a TSZ módosítási kérelem részeként kérik, úgy az új (köz)beszerzési adatlap tartalma a TSZ módosítás hatályba lépésével válik a hatályos TSZ részévé, ezért az engedély a TSZ módosítás hatályba lépésével tekinthető megadottnak.

Amennyiben az igény sürgős jellegére tekintettel a TSZ módosítási kérelem elbírálási idejének megfelelő időtartam nem áll a Kedvezményezett rendelkezésre, úgy a Kedvezményezett egyedi kérelemben kérheti a Felelős Hatóságtól az engedélyt az igény egyajánlatos eljárásban történő megvalósítására. Ilyen esetben az előírások szerinti tartalommal benyújtott kérelmet a Felelős Hatóság rövidebb határidő mellett, 10 munkanap alatt bírálja el.

Amennyiben a Felelős Hatóság az egyedi kérelem alapján engedélyezi az egyajánlatos eljárás alkalmazását, úgy az adott igényre vonatkozóan a hatályos TSZ és az engedély tartalma között alaki ellentmondás alakul ki. Az elszámolhatóságnak ugyanakkor feltétele, hogy az igényt a TSZ tartalma szerinti adatoknak és eljárásfajtának megfelelően valósítsák meg. Ezért az alaki ellentmondás feloldása érdekében a Kedvezményezett köteles lesz kezdeményezni a TSZ módosítását annak érdekében, hogy az egyedi engedély és a TSZ tartalma összhangba kerüljenek egymással.

Tisztelettel:

Felelős Hatóság

CsatolmányMéret
Tájékoztató - Egyajánlatos beszerzési eljárások_20210129.pdf315.03 KB